Saand Ki Aankh
Filmy Bollywood

Saand Ki Aankh (2019) – a czy Ty strzelisz w dziesiątkę?

Przełom października i listopada w Indiach to naprawdę gorący okres, jeśli chodzi o premiery filmów. Jedną z takich nowości jest właśnie Saand Ki Aankh, którą Indusi mieli okazję oglądać po raz pierwszy 25 października, a w Polsce, w Warszawie już dzień po, czyli 26 października. Do Gdańska film dotarł niestety dopiero 4 listopada, ale lepiej późno niż wcale. Materiały promocyjne zapowiadały produkcję o naprawdę interesującej fabule, w której główne role grają Taapsee Pannu oraz Bhumi Pednekar. Czy rzeczywiście warto było czekać?

Saand Ki Aankh plakat
Kliknij w plakat po więcej informacji o filmie

Chandro Tomar (Bhumi Pednekar) i Prakashi Tomar (Taapsee Pannu) to Induski po sześćdziesiątce, które mieszkają na co dzień w małej wiosce. Ich życie kręci się wokół gotowania, zajmowania się domem, pracy na polu oraz pomocy w fabryce cegieł. W rodzinie, w której żyją rządzi patriarchat – kobiety nie mają prawa głosu, nie mogą pracować, mają robić to, co każe im ich mąż. Do czasu, kiedy w ich wiosce otwiera się strzelnica, na której Chandro i Prakashi odkrywają, że mają wybitny talent do strzelania do celu. Od tego momentu codziennie uczęszczają na trening, by potem zacząć brać udział w turniejach strzeleckich i inspirować inne kobiety w Indiach.

Mężczyzna jest najważniejszy

W Saand Ki Aankh przedstawione są czasy, kiedy to w Indiach trwała akcja uświadamiająca o antykoncepcji. Rodziny mieszkające na wsi liczyły sobie wówczas po kilkanaścioro dzieci, a kobieta rodziła dzieci, dopóki mogła. Momentami w domach można było spotkać małe przedszkole, tak jak w domu Chandro i Prakashi. Jednakże “akcja sterylizacja” nie jest głównym tematem filmu, a są nim kobiety i ich problemy związane z brakiem prawa wyboru, a także przymus podporządkowania się głowie rodziny. W tym przypadku jest to Rattan Singh Tomar, którego zdanie jest najważniejsze i bez jego zgody nie można nic zrobić. To, co powie jest święte i nie ma opcji, że ktoś go nie posłucha (inaczej spotka go surowa kara). To on decyduje o przyszłości dziewcząt (a mianowicie jej braku). Według niego obowiązkiem kobiety jest wyjść za mąż i dbać o dom oraz męża. Nie ma nawet opcji, aby poszła do szkoły lub co gorsza do pracy!

Saand Ki Aankh polskie napisy

Temu systemowi najbardziej chce się sprzeciwić Prakashi Tomar. W jej żyłach już od dawna płynie gniew związany z sytuacją kobiet w rodzinie. Dlatego kiedy tylko nadarza się okazja, wykorzystuje ją. Wraz z jej szwagierką, Chandro, razem najpierw trenują strzelectwo, a potem biorą udział w turniejach i je wygrywają. Wszystko to, by zapewnić młodszemu pokoleniu dziewcząt lepszy start w przyszłości. Prawdziwa inspiracja!

Naprawdę ciekawa produkcja

Fabularnie ten film wciąga od samego początku. Historię ogląda się z ciekawością, a kolejne zwycięstwa kobiet przyjmuje się z radością. Choć nie powiem, że z przyjemnością patrzałam na sytuację kobiet z rodziny Tomar, ale na pewno mocno kibicowałam babciom, które chciały to zmienić. Pomimo że w powietrzu im bliżej końca, tym bardziej czuć było szczęśliwe zakończenie, to i tak seans filmu był bardzo udany.

Dodatkowo to świetny pokaz możliwości aktorskich odtwórczyń dwóch głównych ról – Taapsee Pannu i Bhumi Pednekar. Nie mogłam napatrzeć się na jedną i drugą. W Saand Ki Aankh nie świeciły swoją urodą, co pozwoliło im bardziej skupić się na grze i pokazaniu, że potrafią wspaniale wczuć się w swoje role. (Żeby nie było, nie sugeruję, że w swoich wcześniejszych filmach już tego nie udowodniły.) Miło było popatrzeć na te dwie w akcji, w szczególności w scenach gniewu, gdzie pokazywały pazurki swoich bohaterek. Uważam, że paniom należą się gromkie brawa, bo odwaliły kawał dobrej roboty. 🙂 Chociaż ich charakteryzacja na osoby po sześćdziesiątce niekiedy wyglądała dosyć zabawnie i nienaturalnie. 😛

Taapsee Pannu Bhumi Pednekar

Saand Ki Aankh a muzyka?

Oczywiście i na muzykę znalazło się miejsce, bo jakżeby inaczej! I co ważne, w przypadku Saand Ki Aankh obok muzyki z filmu nie mogę przejść obojętnie. Od samego początku bardzo spodobała mi się piosenka Womaniya, której teledysk świetnie odzwierciedla klimat tego filmu. Pomimo że każdy utwór z soundtracku jest zupełnie inny, to wspaniale łączą się one w całość, tworząc zgrany album. Gorąco zachęcam do przesłuchania wszystkich piosenek, na przykład tutaj.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie z początku wpisów – tak, warto było czekać. Saand Ki Aankh to naprawdę dobra produkcja, która przedstawia nam historię opartą na faktach o dwóch kobietach w podeszłym wieku, chcącym zmienić coś w swoim życiu. Obydwie nie mają już perspektyw na jakiekolwiek zmiany, ale podejmują się trenowania strzelectwa. Po trochu dla siebie, ale w głównej mierze po to, aby zachęcić swoje wnuczki do walki o lepszą przyszłość niż ich.

Przedstawiona w filmie historia wydarzyła się naprawdę, przez co odbierałam ją jeszcze bardziej emocjonalnie. W głównych rolach mamy okazję zobaczyć dwie świetne aktorki – Taapsee Pannu i Bhumi Pednekar, które razem stworzyły coś wspaniałego. Ja filmem na pewno jest zafascynowana i z radością go Wam polecam. 🙂

saand ki aankh movie

Drobne ogłoszenie parafialne

Jak wiecie film Saand Ki Aankh puszczany był w kinach z angielskimi oraz polskimi napisami. I nieśmiało chwalę się, że to ja jestem autorką polskich napisów. Dano mi tę możliwość i ja z chęcią z niej skorzystałam. 🙂 Wiem też teraz, że popełniłam kilka błędów, ale pierwszy raz tłumaczyłam napisy bez możliwości zweryfikowania ich z filmem (naprawdę utrudnia to pracę). Dlatego chcę Was przeprosić za te błędy. 😛 Niemniej jednak mam jednak nadzieję, że w ostatecznym rozrachunku napisy nie były takie złe i pomogły Wam w zrozumieniu filmu. 🙂

_____________________________________

Byliście w kinie na Saand Ki Aankh? Jeśli tak, podobał się Wam?
A jeśli nie, jesteście zainteresowani tym filmem? Chcecie go obejrzeć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *