Kobiety w Bollywood
Dla początkujących,  Filmy Bollywood

Kobiety w Bollywood: Filmy Bollywood z silnymi postaciami kobiecymi

Kobiety w Bollywood od samych początków nie miały łatwo. Nie jestem specjalistką w tym temacie, ale po obejrzeniu kilkuset filmów Bollywood, potrafię zauważyć pewne zależności. Przede wszystkim to, że znaczna część filmów Bollywood przedstawia wizerunek induskiej kobiety idealnej. A także to, że niektórzy twórcy starali się i nadal starają, walczyć oraz przeciwstawiać stereotypowym przedstawianiu kobiety na wielkim ekranie. W większości przypadków jednak postacie kobiece w filmach Bollywood nie odgrywały tak ważnej roli, jak mężczyzna. Kobiety w Bollywood przedstawiane były jako matki, wierne żony, porządne gospodynie domowe. W latach 90. bohaterki kobiece powoli zaczęły pokazywać, że oprócz rodziny ważna jest dla nich również kariera lub po prostu spełnianie swoich marzeń. Po 2000 roku schemat ten zaczął się coraz bardziej zmieniać, do tego stopnia, że zaczęliśmy dostawać na ekranach filmowych naprawdę silne postacie kobiece. Tak jak jednak wcześniej wspomniałam, specjalistką tematu nie jestem, więc w razie co odsyłam Was do książki Nie tylko Bollywood, gdzie temat ten poruszono i omówiono szerzej.

Ja jednak z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przygotowałam postanowiłam przygotować dla Was coś specjalnego. Jak sugeruje już Wam tytuł, będzie to zestawienie filmów Bollywood, w których przedstawione są silne kobiecie postacie. Nie zebrałam tutaj wszystkich tytułów, gdyż starałam się wybrać moim zdaniem najlepsze w tej kategorii. Zostawiam Wam też wolna lukę, żebyście dopisali swoje propozycje filmów, które powinny znaleźć się w tym zestawieniu. Poniżej znajdziecie zatem kobiety w Bollywood, które wyróżniły się na tle swoich rodaczek. Będzie ich specjalnie 8, bo Dzień Kobiet przypada 8 marca.:)

Filmy Bollywood z silnymi postaciami kobiecymi

 

English Vinglish (2012) – Shashi Godbole (Sridevi)


english

Kiedy myślę o filmie, w którym to kobieta odgrywa najważniejszą rolę, od razu na myśl przychodzi mi ta cudowna produkcja ze świętej pamięci Sridevi, na temat której pisałam już na blogu w zestawieniu Bollywood dla początkujących. Naprawdę cudowny i przyjemny film. Pokazujący historię Shashi, indyjskiej matki i żony, która postanawia udowodnić najbliższym, że nie jest słaba i potrafi nauczyć się języka angielskiego. Tytuł warty obejrzenia i to nie jednego.


Kahaani (2012) – Vidya Venkatesan Bagchi (Vidya Balan)


kahaani

Kahaani to kolejny świetny film, w którym rządzi postać kobieca. W centrum wydarzeń jest bowiem ciężarna bohaterka – Vidya Venkatesan Bagchi, przylatująca do Kalkuty w celu odnalezienia zaginionego męża. Kiedy przybywa na miejsce, przeżywa nie lada szok. Odkrywa, że jej małżonek nie istnieje. Film ten to doskonały thriller, a historia w nim przedstawiona jest wciągająca, intrygująca i niejednokrotnie zaskakująca. W dodatku to okazja zobaczenia świetnej roli Vidyi Balan, zachwycającej swoją grą w każdej minucie.


Queen (2013) – Rani Mehra (Kangana Ranaut)


queen.jpg

Ślub odwołany? To nie problem! Potulna dziewczyna z klasy średniej, której jedynym marzeniem jest wziąć ślub z miłością swojego życia, zostaje porzucona na dzień przed ślubem. Decyduje się jednak na podróż poślubną do Paryża, gdzie uczy się kochać, a także cenić siebie najbardziej. Jej droga przemiany z nieśmiałej dziewczyny w pewną siebie kobietę może być inspirująca dla niektórych osób. Znakomity film ze znakomitą rolą Kangany Ranaut.


Neerja (2016) – Neerja Bhanot (Sonam Kapoor Ahuja)


neerja

Kobiety w Bollywood to nie tylko postacie, które są potulnymi żonami i gospodyniami domowymi. To także odważne i realizujące się zawodowo kobiety, nieuciekające przed niebezpieczeństwem. Taką też postacią jest 22-letnia Neerja Bhanot, indyjskia stewardesa, która ocaliła pasażerów porwanego przez terrorystów samolotu linii Pan Am. Neerja to film oparty na faktach, który naprawdę warto obejrzeć i zapoznać się z postacią najodważniejszej stewardesy w Indiach, bo na pewno nie jest ona tylko papierowa.


Mardaani (2014) – Shivani Shivaji Roy (Rani Mukerji)


Mardaani

Każdy, kto uważa, że kobiety w Bollywood powinny być skromne i nieśmiałe, powinien poznać Shivani Shivaji Roy. Rani Mukerji w roli odważnej pani inspektor pokazuje zarówno siłę fizyczną, jak i psychiczną kobiety. Nie tylko samodzielnie pobiła wielu paskudnych zbirów, ale także sama rozwiązała głośną sprawę handlu dziećmi. W 2019 roku doczekaliśmy się drugiej części filmu Mardaani, gdzie ponownie w główną rolę wciela się wspaniała Rani Mukerji.


Tumhari Sulu (2017) – Sulochana (Vidya Balan)


Tumhari Sulu

Sulu to postać, którą każda mama, ciocia lub gospodyni domowa chce być, ale nie zawsze potrafi. Jest ekscentryczna, ambitna i twardo stąpa po ziemi. Jest doskonałym przykładem nowoczesnej pani domu, która jest pewna siebie i umie zająć się wszystkim, od kuchni po biuro. O Tumhari Sulu napisałam więcej na blogu tutaj.


Dil Dhakadne Do (2015) – Ayesha Mehra (Priyanka Chopra)


Dil Dhadakne Do

Ayesha to kolejna silna postać kobieca z filmów Bollywood. Tu z filmu Dil Dhakadne Do, gdzie znaleźć można wielu przedstawicieli śmietanki Bollywood. Ayesha to bizneswoman, która z powodzeniem prowadzi własny biznes, lepiej nim zarządza niż jej brat, a kariera zawodowa jest dla niej bardzo ważna i kluczowa. Mimo jej podejścia do życia, musiała ciągle walczyć o uznanie ze strony własnej rodziny i o swoje prawa oraz pragnienia. Historia Ayeshy to opowieść o wielu kobietach zorientowanych na karierę, które zmagają się z poczuciem winy, jakie narzucają im rodziny za nieprzestrzeganie „tradycyjnych kobiecych ról”. Postać Priyanki Chopry na pewno wybija się na tle pozostałych bohaterów filmu.


Piku (2015) – Piku Banerjee (Deepika Padukone)


Piku (2015)

Choć film z pozoru opowiada historię ojca, którym musi zajmować się tytułowa bohaterka oraz jego problemów z wypróżnieniem się, tak naprawdę film chce przedstawić nam właśnie postać Piku. Jest ona przedstawicielką każdej młodej kobiety, której nie śpieszno do małżeństwa, a bardziej do rozwijania swojej kariery. Mimo swoich wyborów musi ciągle walczyć z presją społeczeństwa. Jej nowoczesne podejście do życia, nie wyklucza jednak opieki nad starszawym ojcem, którego gra Amitabh Bachchan. Piku dobrze wie, czego chce od życia i stara się brać to garściami, ile się da.


BONUS

Saand Ki Aankh (2019) – Chandro Tomar (Bhumi Pednekar) i Prakashi Tomar (Taapsee Pannu)

kobiety w bollywood

Kobiety Bollywood 2019 roku? Z całą pewnością Chandro Tomar i Prakashi Tomar! Te dwie kobiety z hukiem wstrzeliły się na indyjskie i polskie ekrany, by pokazać, że każda kobieta może żyć po swojemu, niezależnie od wieku. Bhumi Pednekar i Taapsee Pannu, które zagrały te odważne kobiety spisały się wspaniale i bez wątpienia należała im się współdzielona nagroda krytyków Filmfare dla Najlepszej Aktorki. O Saand Ki Aankh możecie więcej poczytać w osobnym wpisie na moim blogu.


A Wy jakie inne postacie kobiecie dodalibyście do tego zestawienia?
Jestem ciekawa Waszych propozycji. Koniecznie wpisujcie je w komentarzach.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *