Patriotyczne piosenki Bollywood
Piosenki Bollywood

Najlepsze patriotyczne piosenki Bollywood

15 sierpnia w Indiach obchodzone jest jedno z najważniejszych państwowych świąt – Dzień Niepodległości Indii. Tego dnia, w 1947 roku ogłoszony został akt o niepodległości Indii. Wtedy też po raz pierwszy na maszt w Czerwonym Forcie w Delhi została wciągnięta trójkolorowa flaga niepodległego kraju, a Indie uwolniły się w końcu od rządów Wielkiej Brytanii.

Co roku Indusi hucznie świętują ten ważny dla nich dzień, spotykają się na ulicach, dumnie kroczą z flagami w rękach, a wszędzie panuje radość. 15 sierpnia świętują wszyscy obywatele Indii, niezależnie od religii, czy narodowości. Główne uroczystości odbywają się jednak w Delhi, gdzie na wałach Czerwonego Fortu premier wciąga flagę na maszt, a następnie wygłasza orędzie do narodu. Ważną częścią obchodów jest parada, która prezentuje wojskowe i techniczne osiągnięcia Indii. To, że dla Indusów patriotyzm jest ważną częścią ich życia, widać również bardzo dobrze w filmach Bollywood. Produkcji, które poruszają tematy patriotyczne, czy przedstawiają walkę o niepodległość lub wojny jest naprawdę wiele.

Nie sposób wymienić je wszystkie w jednym wpisie. Dlatego ja postanowiłam, że z okazji tego jakże ważnego dla Indusów święta, przygotuję dla Was specjalne zestawienie. Jednakże nie filmowe, a muzyczne. Bo tak samo, jak wiele jest filmów o tematyce patriotycznej, tak tyle samo lub nawet więcej jest piosenek, w których wyśpiewywana jest miłość do kraju. Zapraszam zatem do mojego subiektywnego zestawienia “Najlepsze patriotyczne piosenki Bollywood”. Mam nadzieję, że spodoba się Wam moja lista i miło spędzicie czas podczas słuchania utworów z listy. Taka podpowiedź: żeby posłuchać piosenki, kliknijcie w obrazek. 🙂

1) Vande Mataram – Romeo Akbar Walter

patriotyczne piosenki Bollywood

Piosenka Vande Mataram to pozycja, od której rozpocznę swoją listę. Jest to przede wszystkim pieśń narodowa skomponowana w Sanskrycie, której autorem jest Bankimchandra Chatterjii. Słowa pieśni, jak i samo wyrażenie “Vande Mataram” bardzo często wykorzystywane jest przez twórców muzyki do filmów. Tym samym posiada ona już naprawdę wiele swoich wersji. Jednakże mnie najbardziej do gustu póki co przypadła ta z filmu Romeo Akbar Walter, w której śpiewa sam Sonu Nigam. Jej tematyka ściśle związana jest z patriotyzmem i oddaniem dla swojego kraju.


2) Des Rangila – Fanaa

Des Rangila - Fanaa

Myśląc o tym wpisie, od razu w mojej głowie pojawiła się piosenka Des Rangila z filmu Fanaa. Chociaż dziewczyny tańczą na obchodach Dnia Republiki, to uważam, że piosenka jak najbardziej tutaj pasuje. W piękny i taneczny sposób przedstawia miłość Indusów do ich kraju, kolorowego, pełnego różnorodnych barw. Śliczna Kajol, niezwykły występ taneczny i wpadająca w ucho piosenka – czego chcieć więcej?


3) Chak De! India – Chak De! India

Chak De India - Chak De India!

Zestawienie “Najlepsze patriotyczne piosenki Bollywood” nie mogłoby się obyć również i bez tego tytułu. Do boju, Indie! przepięknie przedstawia to, że jak się chce i wytrwale dąży do celu, to jesteśmy w stanie dokonać niemalże wszystko własnymi siłami. Dodatkowo podkreśla to, jak Indusi potrafią się ze sobą współgrać i walczyć o zwycięstwo bez względu na religię, pochodzenie, itp. Aż ciarki mnie przechodzą po plecach za każdym razem, jak słucham tej piosenki.


4) Ae Watan – Raazi

Ae Watan Raazi

Kolejna piękna patriotyczna piosenka Bollywood, która pochodzi z filmu poruszającego tematykę poświęcenia dla swojego kraju. W tym przypadku chodzi o bycie szpiegiem w kraju wroga, czyli motyw często spotykany w filmach Bollywood. Piosenka naprawdę piękna, o prostym, ale jakże porywającym tekście. Żyję dla Ciebie i dzięki Tobie… Ty jesteś moim celem i zawsze do Ciebie dotrę… Polecam przesłuchać!


5) Ye Jo Des Hai Tera – Swades

Swades

Gdy słucham tej piosenki, zawsze przechodzą mnie dreszcze, a w oczach zbierają się łzy… Nie ma chyba innej piosenki, która by mnie tak wzruszała… Ta melodia, ten głos maestro A.R. Rahmana, te sceny przedstawione w filmie… Naprawdę coś pięknego, co nie da się tak prosto opisać słowami. To trzeba po prostu posłuchać! Twój kraj Cię wzywa… To więź, której nigdy nie rozerwiesz…


6) Phir Bhi Dil Hai Hindustani – Phir Bhi Dil Hai Hindustani

Phir Bhi Dil Hai Hindustani

Przejdziemy teraz trochę do radośniejszej nuty, jaką jest piosenka Phir Bhi Dil Hai Hindustani z filmu o tym samym tytule. To utwór o bardzo wymownym tytule, który już od początku sugeruje nam, o czym będziemy słuchać. W wolnym tłumaczeniu oznacza to “Moje serce bije po indyjsku”. Jak najbardziej więc ten utwór nadaje się do zestawienia “Najlepsze patriotyczne piosenki Bollywood”. Główny bohater śpiewa o tym, że wszystko, co nas otacza jest nasze wspólne, a przede wszystkim serca wszystkich są nadal indyjskie. Piosenka do potańczenia i do przemyślenia.


7) Chale Chalo – Lagaan

Chale Chalo - Lagaan

Kolejna piękna nuta w wykonaniu A.R. Rahmana. Tym razem słowa pokrzepiają Indusów do wspólnego działania, by pokonać wrogów. W tym przypadku w wygraniu meczu krykieta z Brytyjczykami. Nikt ich nie powstrzyma w zrealizowaniu wspólnego celu. Pozstaje nam tylko patrzeć, podziwiać i zachwycać się niezwykłym utworem. Ciekawostka: piosenka pojawia się również w Gdyby jutra nie było, kiedy bohaterowie odnawiają restaurację, by pokonać konkurencyjną chińską knajpkę.


8) Aisa Des Hai Mera – Veer-Zaara

Patriotyczne piosenki bollywood Veer-Zaara

O tym, jaki piękny jest jego kraj, Shah Rukh Khan niejednokrotnie śpiewał w swoich filmach. Jednakże Aisa Des Hai Mera z Veer-Zaara to utwór, który zostanie ze mną na zawsze. Jak tylko słyszę pierwsze dźwięki tej melodii, od razu czuję się świetnie. Jak dla mnie najlepsza piosenka pod względem śpiewania o tym, jakie Indie są wspaniałe. I ten piękny wniosek, który wyśpiewuje na końcu  Zaara – że jej kraj (Pakistan) wygląda podobnie do Indii. Cudo.


9) Rang De Basanti – Rang De Basanti

Rang De Basanti - Rang De Basanti

Stwierdzam, że maestro A.R. Rahman potrafi tworzyć patriotyczne piosenki, które na długo zapadają w pamięć. Tym razem mam dla Was tytułową piosenkę z filmu Rang De Basanti. Choć może jego słowa niekoniecznie wprost mówią nam, że chodzi o patriotyzm, to patrząc na całość tak właśnie jest. Rang De Basanti to w ogóle jedna z najbardziej przebojowych piosenek patriotycznych. Według mediów piosenka stała się natychmiastowym hitem wśród młodzieży. Z całą pewnością wpada w ucho i zachęca do działania. 🙂


10) Kandhon Se Milte Hain Kandhe – Lakshya

Kandhon Se Milte Hain Kandhe - Lakshya

Piosenka Kandhon Se Milte Hain Kandhe pochodzi z filmu Lakshya, który opowiada historię chłopaka szukającego swojego celu w życiu. Jak się okazuje odnajduje go on w wojsku i służeniu dla swojego kraju podczas wojny w Kargil. Utwór został stworzony na cześć indyjskich żołnierzy, który mężnie walczyli na polu wojny. Naprawdę piękny utwór, warty niejednego przesłuchania, do którego słowa napisał sam Javed Akhtar.


Bonus – Satyamev Jayate

Satyamev Jayate Aamir Khan

I na sam koniec naszego patriotycznego zestawienia, piosenka, która nie pochodzi z żadnego filmu Bollywood. To muzyka przewodnia programu o tym sam tytule, czyli Satyamev Jayate, który prowadził Aamir Khan. Słowa piosenki mówią o tym, że tylko prawda zwycięża i należy o tym zawsze pamiętać. W mojej głowie utwór ten siedzi o samego początku, czyli od 2012 roku, kiedy rozpoczął się program. Przepiękna nuta, którą warto znać.


I to już koniec zestawienia “Najlepsze patriotyczne piosenki Bollywood”, które dla Was przygotowałam. Oczywiście utworów, w których znaleźć można motyw patriotyzmu jest o wiele więcej, jednakże chciałam zamknąć się w jedynie 10, moich zdaniem najlepszych. Prawdopodobnie za rok, dwa powstanie kilka kolejnych tytułów, które można by było tutaj dodać. Dlatego z chęcią poznam Wasze typy! Jakie Wam patriotyczne piosenki Bollywood przychodzą do głowy? Dajcie znać w komentarzach poniżej.

Szczęśliwego Dnia Niepodległości!

Playlista na YouTube z piosenkami z zestawienia:

2 komentarze

  • marigold90

    Widzę, że mam jeszcze coś do nadrobienia, bo nie jest mi znany film i piosenka nr 4 (Raazi). Resztę znam i moim absolutnym faworytem jest piosenka ze Swades, Faktycznie jest bardzo wzruszająca. Chwyta za serce! Jest to też jeden z moich ulubionych filmów Bollywood.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *