Filmy Bollywood na Dzień Kobiet
Dla początkujących,  Filmy Bollywood

Filmy Bollywood idealne do obejrzenia w Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet to świetna okazja, aby obejrzeć film Bollywood, w którym główną rolę gra aktorka i to jej bohaterka jest najważniejsza w historii. Z tej właśnie okazji wybrałam 10 filmów Bollywood, które spełniają te warunki i idealnie sprawdzą się na seans 8 marca. Zapraszam!


1) Gangubai Kathiawadi (2022)

Gangubai Kathiawadi

Film jest luźno oparty na prawdziwej historii kobiety znanej jako Gangubai Kothewali i opowiada o dorastaniu prostej dziewczyny z Kathiawad, która została oszukana i sprzedana do domu publicznego. Mimo swojej niskiej pozycji bez wahania odzyskuje władzę, wykorzystując koneksje w podziemiu, aby zapanować nad światem, którego była pionkiem. Alia Bhatt wypadła w tej roli znakomicie!


2) Gunjan Saxena: The Kargil Girl (2020)

Gunjan Saxena

To film oparty na faktach, opowiadający o poruczniczce lotnictwa Gunjan Saxenie, która zapisuje się na karty historii Indii, przebywając drogę od początkującej lotniczki do pierwszej indyjskiej pilotki wojennej. Bardzo dobra rola Janhvi Kapoor.


3) Chhapaak (2020)

Chhapaak (2020)

To kolejny film oparty na faktach, przybliżający nam historię Malti – dziewczyny oblanej kwasem, która po traumatycznym doświadczeniu rozpoczyna walkę o prawa ofiar podobnych zbrodni. Gra Deepiki Padukone tutaj to klasa sama w sobie.


4) English Vinglish (2012)

english vinglish

Cudowny i przyjemny film, opowiada historię Shashi, indyjskiej matki i żony, która postanawia udowodnić najbliższym, że nie jest słaba i potrafi nauczyć się języka angielskiego. Tytuł warty obejrzenia i to nie jednego, chociażby dla wspaniałej roli świętej pamięci Sridevi!


5) Queen (2014)

queen

Potulna dziewczyna z klasy średniej, której jedynym marzeniem jest wziąć ślub z miłością swojego życia, zostaje porzucona na dzień przed ślubem. Decyduje się jednak na podróż poślubną do Paryża, gdzie uczy się kochać, a także cenić siebie najbardziej. Kangana Ranaut w roli Rani wypadła znakomicie!


6) Kahaani (2012)

Kahaani Filmy Bollywood na Netflixie

W centrum wydarzeń jest ciężarna bohaterka – Vidya, która przylatuje do Kalkuty, by odnaleźć zaginionego męża. Kiedy przybywa na miejsce, przeżywa nie lada szok. Odkrywa, że jej małżonek nie istnieje. W roli głównej świetna Vidya Balan.


7) Neerja (2016)

Neerja

To film oparty na faktach, który opowiada historię najodważniejszej stewardesy w Indiach – 22-letniej Neerji Bhanot, która ocaliła pasażerów porwanego przez terrorystów samolotu linii Pan Am. Zdecydowanie warto obejrzeć — dla historii i dobrej roli Sonam Kapoor!


8) Saand Ki Aankh (2019)

Saand Ki Aankh

Chandro i Prakashi to kobiety po sześćdziesiątce, które mieszkają na co dzień w małej wiosce. W rodzinie, w której żyją, rządzi patriarchat – kobiety nie mają prawa głosu, nie mogą pracować, mają robić to, co każe im ich mąż. Do czasu, kiedy w ich wiosce otwiera się strzelnica, na której Chandro i Prakashi odkrywają, że mają wybitny talent do strzelania do celu. Od tego momentu codziennie uczęszczają na trening, by potem zacząć brać udział w turniejach strzeleckich i inspirować inne kobiety w Indiach. W rolach głównych Bhumi Pednekar i Taapsee Pannu.


9) Mardaani (2014)

Mardaani

Każdy, kto uważa, że kobiety w Bollywood powinny być skromne i nieśmiałe, powinien poznać Shivani Shivaji Roy. Rani Mukerji w roli odważnej pani inspektor pokazuje zarówno siłę fizyczną, jak i psychiczną kobiety. Nie tylko samodzielnie bije wielu paskudnych zbirów, ale także sama rozwiązuje głośną sprawę handlu dziećmi. Warto zapoznać się też z drugą częścią filmu.


10) Tumhari Sulu (2017)

Tumhari Sulu

Film opowiada o Sulu, która na co dzień zajmuje się domem, jednak od kilku lat marzy o tym, by wreszcie pójść do pracy i zacząć zarabiać własne pieniądze. Pewnego dnia los jej sprzyja i otrzymuje propozycje pracy jako spikerka radiowa. Oczywiście przyjmuje ofertę, z której niekoniecznie zadowolony jest mąż. W roli Sulu znakomita Vidya Balan!


Jakie filmy dodalibyście do tej listy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *