Rani Mukerji
Filmy Bollywood,  Najlepsze filmy

#3 Najlepsze filmy – Rani Mukerji

Rani Mukerji to wspaniała aktorka, dla mnie królowa Bollywood. Kiedy dopiero zapoznawałam się z kinem Bollywood, to właśnie ona wraz z Preity Zintą była w gronie moich ulubionych aktorek. Do dziś darzę ją dużą sympatią i lubię wracać do jej filmów. Bez wątpienia jest ona jedną z najlepszych aktorek Bollywood, a już na pewno wśród reprezentantów starszego pokolenia (tak, wiem, dziwnie to brzmi). Ta piękna aktorska z charakterystycznie zachrypniętym głosikiem, zagrała u boku między innymi takich aktorów jak: Shah Rukh Khan, Abhishek Bachchan, Saif Ali Khan, Aamir Khan, Salman Khan. Jako że dzisiaj, czyli 21 marca Rani Mukerji obchodzi swoje urodziny, przygotowałam specjalnie na tę okazję zestawienie jej 10. najlepszych filmów. Oczywiście ich wybór był tak samo trudny, jak w przypadku filmografii Preity Zinty i Shah Rukh Khana. Niemniej jednak starałam się wybrać te najlepsze z najlepszych, stąd decyzja o 10 tytułach, które ułożyłam chronologicznie. Zapraszam zatem do czytania dalej.

Najlepsze filmy Rani Mukerji:


Ghulam (1998)

Ghulam Rani Mukerji

Ghulam to trzeci film w karierze początkującej dopiero Rani Mukerji. Opowiada o Siddhu (Aamir Khan), mało ambitnym bokserze, który błąka się z przyjaciółmi i od czasu do czasu bierze udział w walkach. Pewnego dnia poznaje on Alishę, graną przez Rani i zaczyna się w niej zakochiwać. Jednakże życie nie jest takie kolorowe, jakby się mogło wydawać. Rola Rani Mukerji jest tutaj znakomita, daje naprawdę fantastyczny występ, który jest niezapomniany. A słynną piosenkę Aati Kya Khandala to zna pewnie każdy fan Bollywood, między innymi z filmu Czasem słońce, czasem deszcz. Jak na dopiero zaczynającą karierę aktorską, Rani dała sobie radę i pokazała, że jest materiałem na dobrą aktorkę. Chociaż szkoda, że jej głos został tutaj zdubbingowany.


Coś się dzieje – Kuch Kuch Hota Hai (1998)

Coś się dzieję

Coś się dzieje to kultowy film Bollywood. Jak dobrze, że nie zabrakło w nim udziału Rani Mukerji! Choć jej rola tutaj jest niewielka w porównaniu do Shah Rukh Khana i Kajol, to i tak zapada głęboko w pamięć. Gdyby nie postać Tiny Malhotry film wyglądałby zupełnie inaczej. Pewnie byłby po prostu nudnym filmem o dwójce przyjaciół, którzy się w sobie zakochują. Rani w swojej roli wypadła znakomicie, więc nie mogło zabraknąć Coś się dzieje na tej liście.


Saathiya (2002)

Saathiya

Rola w Saathiya przyniosła Rani dużą popularność, a więc jego również nie mogło tutaj zabraknąć. Występ w tym filmie przyniósł jej nagrodę Filmfare dla najlepszej aktorki. Ja zgadzam się całkowicie z jury, ponieważ Saathiya to faktycznie jeden z jej najlepszych filmów, gdzie razem z Vivekiem Oberoi dają niezły popis swoich aktorskich możliwości. Saathiya to piękna produkcja opowiadająca o dwójce młodych ludzi, którzy się w sobą zakochują, uciekają z domu i starają się stworzyć własną rodzinę i znaleźć swoje miejsce na Ziemi. Szczerze polecam Wam ten tytuł.


Chalte Chalte (2003)

Rani Mukerji in Chalte Chalte

W pierwotnej wersji tego zestawienia nie zamierzałam umieszczać w nim Chalte Chalte. Stwierdziłam jednak po namyśle, że jest to przecież jeden z najlepszych filmów Rani Mukerji, gdzie gra z Shah Rukh Khanem. Jako Priya Chopra wypadła wręcz znakomicie, najpierw taka poważna dama, a potem pani domu z większymi aspiracjami niż gotowanie dla mężulka. Chalte Chalte jest naprawdę dobrym filmem i bardzo lubię do niego lub piosenek wracać. Być może uważniejsi widzowie zauważą jego podobieństwo z Saathiya, gdyż film w pewnym stopniu podejmuje podobny temat. Jednakże jeden i drugi są dobre.


Veer-Zaara (2004)

Veer Zaara

Choć miała tutaj drugoplanową rolę, jak w Coś się dzieje, nie przeszkodziło jej to w ogóle, aby zagrać tak wspaniale rolę Saamiyi Siddiqui. To przecież jej do dziś wiele zawdzięczna Veer Pratap Singh. Jako młoda i zawzięta pani prawnik Rani Mukerji wypadła znakomicie. Widać i czuć było zaangażowanie z jej strony, pomimo tak niewielkiej, a jakże wielkiej roli. Film Veer-Zaara z całą pewnością wart jest obejrzenia dla roli Rani, ale także dla SRK i Preity Zinty.


Black (2005)

Rani Mukerji in Black

Jeśli miałabym wskazać najlepszy z najlepszych filmów, w których zagrała Rani Mukerji bez wątpienia, nawet w środku nocy, wskazałabym właśnie Black. Naprawdę znakomita kreacja postaci, ogromne zaangażowanie i poświęcenie dla roli, która moim zdaniem była przełomowa w karierze Rani. Uważam, że każdy dobry aktor powinien zagrać chociażby raz w bardziej odważnej produkcji, wychodzącej poza standardy swojego kina. Rani tak poczyniła i bez wątpienia rola niewidomej i głuchej Michelle McNally, która nawiązuje wyjątkową relację ze swoim nauczycielem (tutaj równie wspaniały Amitabh Bachchan), to jedna z jej najlepszych w życiu. Kto nie widział, niech szybko nadrabia zaległość!


Bunty i Babli (2005)

Bunty i Babli

Bunty i Babli to film, w którym bardzo, ale to bardzo dominuje Rani Mukerji. To ona jest w nim królową i nawet Abhishek nie przystaje jej do pięt. Żartuję! Pomiędzy tą dwójką jest taka chemia, której nie udało się wytworzyć Rani z żadnym innym aktorem. Naprawdę jej rola Babli jest tak wspaniała, tak charakterystyczna i taka z pazurkiem, że bardziej się chyba nie da. Cała Rani Mukerji – królowa Bollywood!


Nigdy nie mów żegnaj – Kabhi Alvida Naa Kehna (2006)

Nigdy nie mów żegnaj

Nigdy nie mów żegnaj to drugi, zaraz po Chalte Chalte, najlepszy film Rani Mukerji z Shah Rukh Khanem. Nie ma chyba takiego fana Bollywood, który nie znałby wzruszającej historii Deva Sarana i Mayi Talwar, którzy utknęli w nieszczęśliwych małżeństwach. Już samo słuchanie tytułowej piosenki Kabhi Alvida Naa Kehna sprawia, że w moich oczach pojawiają się łzy. Rola Rani w tym filmie jest znakomita i uważam, że nikt nie zagrałby jej postaci lepiej. Film ten, tak samo jak Veer-Zaara, jest filmem, który znalazł się również w zestawieniach najlepszych filmów Shah Rukh Khana i Preity Zinty, więc musi to dobrze o nim świadczyć.


Mardaani (2014)

Mardaani

Rani Mukerji jako odważna i stanowcza inspektor Shivani Shivaji Roy to wręcz petarda! Wczuła się w swoją rolę znakomicie i pokazała nam ponownie, że nadal jest jedną z najlepszych aktorek Bollywood. W Mardaani gra nie tylko policjantkę, która ryzykuje życie dla sprawy, ale także kobietę, która chce ratować bliską sobie osobę, tutaj dziecko. Postanawia sprzeciwić się całemu światu i dopiąć swego, by w końcu wprowadzić porządek w swoim mieście. Naprawdę świetna kreacja Rani Mukerji, która zasługuje na miejsce w tym zestawieniu.

Hichki (2018)

Hichki

Film Hichki to przede wszystkim wspaniały powrót Rani do Bollywood po dosyć długiej przerwie. 4 lata kazała nam czekać na jej kolejną produkcję, w której ponownie się wykaże. Na szczęście urlop jej nie zaszkodził, gdyż Hichki to naprawdę dobry film, przedstawiający historię nauczycielki z Zespołem Tourette’a. Oczywiście Rani Mukerji stanęła na wysokości zadania i świetnie przygotowała się do swojej roli. Czapki z głów, drodzy Państwo, czapki z głów. Więcej o tym filmie napisałam w swoim wpisie Hichki (2018) – jak przekuć swoją słabość w siłę.


I dotarliśmy do końca zestawienia 10 najlepszych filmów Rani Mukerji. Oczywiście dodam, że nie są to wszystkie najlepsze filmy z jej udziałem. Jednakże starałam się wybrać z nich wszystkich 10, moim zdaniem, najlepszych. Jestem też bardzo ciekawa, jakie tytuły znalazłyby się w Waszym top 10. Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach pod wpisem. 🙂

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *