Top 20 filmów Bollywood
Filmy Bollywood

Moje absolutnie ulubione filmy Bollywood

Dziś mam dla Was kolejne wyjątkowe zestawienie. Tym razem jest to lista, na której znajdziecie moje najbardziej ulubione filmy Bollywood! Od dłuższego czasu zabierałam się do stworzenia tej listy, jednakże ciągle odkładałam to na później. Wcale się sobie nie dziwię, bo zadanie, które przed sobą postawiłam, nie było najprostsze. Kiedy tworzy się takie listy, to z założenia chce się, aby nie były one za długie. Dlatego na początku postanowiłam sobie, że wybiorę jedynie 10 najlepszych filmów. Kiedy jednak przystąpiłam do wypisywania wszystkich tytułów, które przyszły mi do głowy, okazało się, że jest ich ponad 30. W związku, z czym zdecydowałam, że zamknę się ostatecznie w 20 pozycjach. Zabawa jednak na tym się nie skończyła, gdyż im bliżej byłam tej granicznej liczby, tym goręcej się robiło. Niemniej jednak, pomimo trudów i potów, przedstawiam Wam listę moich absolutnie najbardziej ulubionych filmów Bollywood. Enjoy!


Moje top 20 – ulubione filmy Bollywood:


1) Żona dla zuchwałych (1995) | 2) Nigdy nie mów żegnaj (2006)

Ulubione filmy Bollywood

Ulubione filmy Bollywood? Top 1 na zawsze? Żona dla zuchwałych to dla mnie absolutny klasyk. Jeśli ktoś już trochę czyta tego bloga, to wie, że był to mój pierwszy film Bollywood. Darzę go ogromnym sentymentem i nigdy nie przestanie być moim najbardziej ulubionym filmem Bollywood. Więcej o Żonie dla zuchwałych napisałam w osobnym wpisie – TUTAJ. Nigdy nie mów żegnaj to film, który widziałam już kilka dobrych razy. To dla mnie jeden z wyznaczników ulubionych filmów – jeśli chcę do danego tytułu wrócić więcej niż 3 razy, to znaczy, że naprawdę go lubię. Nigdy nie mów żegnaj szanuję za historię w nim przedstawioną. Za bohaterów, którzy na pewno nie są papierowi. A także za ten specyficzny humor i wyjątkowy klimat, zupełnie inny niż w pozostałych filmach Karana Johara. Dodatkowo w Nigdy nie mów żegnaj dużą rolę odgrywają dla mnie lokacje – czyli pełno w nim mojego ukochanego Nowego Jorku!

3) Gdyby jutra nie było (2003) | 4) Veer-Zaara (2004)

KHNH i Veer-Zaara

Gdyby jutra nie było to kolejny klasyk na mojej liście (i jeszcze trochę ich będzie). Od pierwszego seansu jest dla mnie jednym z najlepszych filmów Bollywood! Shah Rukh Khan jako Aman, Preity Zinta jako Naina i Saif Ali Khan jako Rohit to mistrzostwo samo w sobie. Historia ich miłosnego trójkąta wzrusza mnie i chwyta za serce za każdym razem, gdy oglądam Gdyby jutra nie było. Osobiście uważam ten film za jedno z największych dzieł, jakie znaleźć można w Bollywood. Veer-Zaara to także jeden z najbardziej wzruszających filmów Bollywood. Uwielbiam go za wiele aspektów. Przede wszystkim za historię miłosną Veera i Zaary. Jest ona tak romantyczna, że chyba bardziej się nie da. Zainspirowała mnie nawet kiedyś (w zamierzchłych czasach nastoletnich) do napisania powieści, której fabuła opierała się na historii zakazanej miłości pakistańskiej księżniczki. Dodatkowo w Veer-Zaara zagrała dwójka moich ulubionych aktorów: Preity Zinta i Shah Rukh Khan (obecnie lubię go już mniej niż 10 lat temu). Mam z tym filmem naprawdę wiele dobrych wspomnień, dzięki czemu również znalazł się on na mojej liście top 20 filmów Bollywood.

5) Anjaana Anjaani (2010) | 6) Salaam Namaste (2005)

Anjaana Anjaani (2010) i Salaam Namaste (2005)

Anjaana Anjaani to film, który obejrzałam najwięcej razy ze wszystkich tu zebranych. Od 10 lat oglądam go zawsze w okresie listopadowo-grudniowym. Bez wątpienia Anjaana Anjaani jest moim ulubionym filmem Bollywood. Kocham go za temat, który porusza, za historię w nim przedstawioną, za muzykę i wiele innych aspektów. Bez ziewnięcia mogę polecić go każdemu, nawet osobom niezwiązanym z kinematografią indyjską. Jest on nawet zrealizowany nieco na modłę hollywoodzkich produkcji, ale nadal ma ten klimat Bollywood. Kolejnym moim ulubionym filmem Bollywood jest Salaam Namaste. Co bardziej spostrzegawcza osoba zauważyć może, że na liście tej znajduje się wiele tytułów z filmografii Preity Zinty. 😛 Jest moją ulubioną aktorką z Bollywood, więc wszystko to jest bardzo powiązane. Salaam Namaste szanuję za temat, który przedstawia, za całą historię skomplikowanego związku na kocią łapę i wizji samotnego macierzyństwa. Wszystko podane jest nam w sposób zabawno-poważny, co nadaje Salaam Namaste świetnego klimatu.

7) Fanaa (2006) | 8) Don (2006)

Kajol Aamir SRK

Nie ma chyba fana Bollywood, który nie znałby Fanaa. Dla mnie to film wyjątkowy pod wieloma względami. Mam do niego ogromny sentyment, związany z tym, że był to mój pierwszy film Bollywood zakupiony na DVD. Dużą rolę w zostaniu jednym z moich ulubionych filmów Bollywood odegrała również fabuła. Choć znam ją już na pamięć, to jednak podczas pierwszego seansu bardzo mnie zaskoczyła. Fanaa to piękna i niewinna opowieść, która przez to, że posiada drugie dno, bardzo zyskała w moich oczach. Po prostu kolejny klasyk na mojej liście. Znalezienie się w tym zestawieniu filmu Don może zadziwić niektóre osoby. Ale tak, Don to jeden z moich ulubionych filmów Bollywood. Przygody indyjskiego mafiozo bardzo spodobały mi się, a Don skradł moje serce już niejednokrotnie. No bo SRK swoją wersję Dona zagrał genialnie! Nie jestem wybitną fanką filmów gangsterskich, ale ten tytuł z 2006 roku zawsze będzie mieć miejsce w moim sercu.

9) Kiedy ją spotkałem (2007) | 10) Życie w metropolii (2007)

JMW - Life in Metro

Kiedy ją spotkałem to film dla mnie genialny pod wieloma względami. Przede wszystkim posiada świetną fabułę, która zachwyca widza na każdym kroku. Po drugie znakomicie zagrali w nim Shahid Kapoor i Kareena Kapoor Khan. Po trzecie jest zabawny, ale na swój własny i wyjątkowy sposób. Zawsze dobrze się na nim bawię i chcę, żeby nigdy się nie kończył. Kiedy ją spotkałem zabiera nas do życia dwóch całkowicie od siebie różnych osób, które spotykają się w kluczowym dla ich życia momencie. I ta ich wspólna przygoda jest najlepsza, jaką odbędą! Kolejnym moim ulubionym filmem Bollywood jest Życie w metropolii. Mocno pokochałam ten film już po pierwszym seansie. Uwielbiam go za to, że jest taki inny od pozostałych. Ma ciekawą formę opowiadania nam historii wszystkich bohaterów. Dodatkowo genialnie te historie się z sobą łączą! Jest on tak idealnie melancholijny, poruszający, subtelny i romantyczny, jak chyba żaden inny na tej liście… Darzę Życie w metropolii wielką miłością właśnie za te aspekty.

11) Dostana (2008) | 12) Podróż kobiety (2007)

Dostana Podróż kobiet

Dostana to film, który pomimo tego, że słabo się starzeje, uwielbiam i to bardzo! Jest zabawny, ma zwariowaną oraz dynamiczną historię i potrafi mnie wzruszyć lub rozśmieszyć do łez niejednokrotnie podczas seansu! To taka lekka komedia, która podejmuje się dosyć trudnej tematyki – homoseksualizmu, a dokładniej homoseksualizmu Hindusów i przedstawia ją w luźny sposób. Dodatkowo grają w nim znakomici aktorzy, którzy przechodzą sami siebie w swoich filmowych rolach! Moje zestawienie “Ulubione filmy Bollywood” nie mogłoby się obyć bez tego filmu, bo jest to jeden z najczęściej proponowanych przeze mnie tytułów osobom, które nie znają jeszcze Bollywood. Natomiast Podróż kobiety to już zupełnie inna bajka. Ale naprawdę cenię sobie bardzo ten film właśnie za to, jaki jest. Przedstawia on bowiem historię kobiety, która wyjeżdża do większego miasta w celach zarobkowych, ale w pewnym momencie gubi samą siebie. Piękna, liryczna i wzruszająca opowieść o tym, że nie należy przyklejać ludziom łatek, gdyż ostatecznie wszyscy jesteśmy tacy sami i zasługujemy na miłość.

13)  Band Baaja Baaraat (2010) | 14) Poślubiona (2006)

Band Baaja Baaraat i Vivah

Band Baaja Baaraat to film, w którym zakochałam się od pierwszego obejrzenia. Już wtedy wiedziałam, że zostanie on jednym z moich ulubionych filmów Bollywood. Band Baaja Baaraat to film bardzo indyjski z pewnymi wpływami Zachodu. Tematyka związana jest z branżą eventową, a dokładniej z organizacją wesel. Znajdziemy tutaj podążanie za marzeniami, miłość, dobrą zabawę, pomysł na biznes, ciekawych bohaterów oraz kultową już piosenkę. Połączenie tego wszystkiego da Wam właśnie Band Baaja Baaraat. Dzieło ciekawe, zabawne i wciągające. Poślubiona też kręci się wokół ślubnej tematyki, ale przedstawia ją od drugiej strony. Jest to film tak piękny i romantyczny, że aż szkoda, iż obecnie w Bollywoodzie jest ich tak mało. Relacja, która rozwija się pomiędzy narzeczonymi, jest bardzo niewinna i pełna miłości oraz oddania. Odbywają oni niezwykłą podróż od narzeczeństwa do ślubu, co też jest rzadkością w Bollywood. Więcej o Poślubionej napisałam tutaj.

15) Dil Dhadakne Do (2015) | 16) New York (2009)

Dil Dhadakne Do i New York

Do Dil Dhadakne Do mam jakąś słabość. Kiedy obejrzałam go po raz pierwszy, byłam zachwycona, że po kilku latach słabej passy, nagle pojawiło się światełko w tunelu dla Bollywood. Dil Dhadakne Do to produkcja, która w genialny sposób przedstawia skomplikowane relacje jednej z indyjskich rodzin. Jest przy tym bardzo zabawna, konkretna i pokazuje świat rodzin taki, jaki jest naprawdę – czyli pełen obłud. Ulubione filmy Bollywood to nie mogą być byle jakie tytuły. Muszą mieć w sobie coś, co sprawi, że produkcja zostanie ze mną na dłużej. New York natomiast jest filmem, który po pierwszym seansie wbił mnie mocno w fotel i na długo mnie z niego nie wypuścił… Temat terroryzmu w pewnym okresie mojego życia był mi bliski (intensywnie interesowałam się islamem), dlatego tym bardziej mocno przeżyłam to, co zobaczyłam w filmie. Za każdym razem, kiedy oglądam New York, doceniam go jeszcze bardziej za wszelkie, nawet najmniejsze szczegóły. Nie samymi historiami romantycznymi człowiek żyje, więc kiedy potrzebuję zimnego otrzeźwienia, New York mi go daje.

17) Zindagi Na Milegi Dobara (2011) | 18) Coś się dzieje (1998)

żyje się tylko raz i Coś się dzieje

Żyje się tylko raz! To jednocześnie motto i tłumaczenie tytułu filmu Zindagi Na Milegi Dobara. Filmu, który w tak piękny sposób przedstawia przyjaźń trójki mężczyzn, chcących od życia zupełnie czegoś innego. Jednocześnie cały czas przypomina nam, że życie mamy tylko jedno i nie warto marnować je na niewykorzystane szanse. Szanuję go właśnie najbardziej za ten nienarzucający się inspirujący aspekt. Coś się dzieje to następny klasyk na mojej liście. Do dziś pamiętam jeszcze, jak specjalnie wstałam wcześnie rano, aby być w Saturnie już na jego otwarcie na godzinę 9:00, żeby móc kupić wydanie kolekcjonerskie Coś się dzieje. Choć może nie wracam do niego tak samo często, jak do pozostałych tytułów, to mimo to zdołał znaleźć swoje miejsce na dzisiejszej liście. Uwielbiam go za tę cukierkowość lat 90. Za ciekawy humor, za prowadzenie historii i zabawny duet Shah Rukh Khana i Kajol. No i te piosenki też robią robotę. <3

19) Jhoom Barabar Jhoom (2007) | 20) Rab Ne Bana Di Jodi (2008)

Jhoom Barabar Jhoom - RNBDJ

Choć w Polsce Jhoom Barabar Jhoom nie cieszy się wielką popularnością, ja jestem jego wielką fanką. I to nie tylko ze względu na udział Preity Zinty! Po prostu ten film ma genialną formułę! To jak jest opowiedziana nam cała historia, nie widziałam dotychczas w żadnym filmie. I choć w drugiej połowie Jhoom Barabar Jhoom staje się wielkim przedstawieniem tanecznym, to ja w ogóle nie widzę w tym niczego nudnego! Uwielbiam wracać do historii miłosnej Alviry i Rakesha. <3 Rab Ne Bana Di Jodi był moim pierwszym filmem Bollywood z Shah Rukh Khanem, który miałam okazję obejrzeć na dużym ekranie. Być może też dlatego tak dobrze zapadł mi pamięć. Niemniej jednak jest on bardzo ciekawym i zabawnym filmem, opartym na dosyć znanym schemacie – zamiany bohatera w inną postać. Mimo to do dziś potrafi mnie rozbawić i zainteresować. Dodatkowo Rab Ne Bana Di Jodi to jeden z ostatnich dobrych filmów SRK!


I to już koniec mojej listy. Jednakże tak jak wspominałam na początku wpisu, nie są to oczywiście wszystkie filmy, które darzę szczególną sympatią i uważam za moje ulubione. Jeśli będziecie chętni, być może w przyszłości przygotuję drugą część. 🙂 A teraz jestem ciekawa, jakie są Wasze ulubione filmy Bollywood? Dajcie znać w komentarzach!

3 komentarze

 • TakaJa

  Dzięki, wspaniale, że pojawiły się Twój Top20! Od początku mojej przygody z bolly we wrześniu 2020 obejrzałam większość tych filmów – a pozostałe mam na liście – i zgadzam się z większością wytypowanych filmów! Zwłaszcza cztery pierwsze to są te, do których mam wielki sentyment – oglądałam je w pierwszym etapie fascynacji tym kinem.
  Od siebie dodałabym np. Jodha Akbar a może i Paheli; mam też jeszcze sporo polecanych filmów do obejrzenia, więc może tę listę kiedyś na własny użytek uzupełnię.

  Cieszę się jednakże, że udało mi się obejrzeć te najbardziej topowe w pierwszej fazie zainteresowania bollywoodem i mogę porównywać moje początkujące doświadczenie z taką specjalistką jak Ty 🙂

  Zainteresowało mnie, że stosunkowo niewiele jest nowszych filmów na tej liście, mimo że piszesz gdzieniegdzie o ulubionych aktorach młodszego pokolenia.

  • Preetishya

   Cieszę się, że lista się podoba! Bardzo fajny to był projekt i ostatecznie miło się mi przy nim pracowało, pomimo trudności. Co do aktorów nowszego pokolenia. Tak, lubię obecnie bardziej tych z młodszego pokolenia, ale niestety nie wszystkie ich filmy są na tyle dobre, żeby miały być od razu moje ulubione. W dodatku nowsze produkcje mają mały problem – rzadko kiedy są na tyle wybitne, żeby wpisały się na listę moich ulubionych. Są oczywiście wyjątki i nie powiem, że niektórych takich początkowo nie wpisałam na swoją listę, bo było ich kilka. Jednakże ostatecznie po przemyśleniu wybrałam 20 takich topowych. Może kiedyś tę listę rozwinę, zobaczymy. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *